Jeśli planujesz termoizolacje domu lub budynku i zastanawiasz się, jaki rodzaj materiałów termoizolacyjnych będzie najlepszy w Twoim przypadku, sprawdź koniecznie ten wpis. Dowiesz się w nim jakie są popularne materiały termoizolacyjne, kiedy i gdzie warto je stosować oraz jak zabrać się za termoizolację domu, by uzyskać jak najlepsze efekty.
Wybór rodzaju termoizolacji nie jest obecnie tak łatwy, jak mogłoby się to wydawać. Stojąc w hurtowni budowlanej na dziale termoizolacji mamy do wyboru zarówno styropian EPS, jak i XPS, styropian biały i grafitowy, wełnę mineralną skalną i szklaną, płyty PIR i piankę PUR, jaki zatem rodzaj termoizolacji wybrać do ocieplenia domu jednorodzinnego? Tu wszystko zależy od rodzaju zabudowy i technologii, w jakiej został wykonany dom, budżetu, jaki mamy przeznaczony na termoizolację oraz tego, jaki stopień termoizolacji chcemy uzyskać. Jeśli nasz dom ma bardzo dobrej jakości okna o mały współczynniku przewodności cieplnej, ponadto mamy wykonany system wentylacji mechanicznej to termoizolacja ścian domu powinna być na bardzo wysokim poziomie. Tu do wyboru powinniśmy zestawić produkty, z bardzo niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Takie parametry może nam zapewnić wysokiej klasy styropian grafitowy, który charakteryzuje się o wiele lepszymi parametrami przy podobnej grubości w zestawienia z białym styropianem EPS.
Styropian podłogowy
Termoizolacja podłogi w domu jest bardzo ważna, a jest to kluczowy element, jeśli chcemy mieć ogrzewanie podłogowe i zależy nam na jak najmniejszych stratach energetycznych. Dobry styropian podłogowy powinien się wyróżniać przede wszystkim zdolnością do przenoszenia większych obciążeń niż w przypadku styropianu elewacyjnego. Jego gęstość na jeden metr sześcienny powinna być zatem większa i tu z pomocą przychodzą nam oznaczenia na opakowaniach styropianu, gdzie producenci bardzo często zamieszczają informację dotyczącą parametru lambda, gęstości styropianu oraz wytrzymałości na zgniatanie i ściskanie. Jeśli chodzi o styropian podłogowy, nowością jest hydrofobowy styropian grafitowy Hydro Lambda od Swisspor, który wyróżnia się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi, które wynoszą 0,031, obniżoną nasiąkliwością oraz mniejszym ryzykiem zagrzybienia pomieszczeń
Wełna mineralna do ocieplenia domu
Wełna mineralna ma bardzo wiele zalet nie tylko związanych z właściwościami termoizolacyjnymi. Główną zaletą wełny mineralnej jest jej niepalność. O ile styropian i inne materiały termoizolacyjne mogą ulegać stopieniu i produkcji szkodliwego dymu, to wełna mineralna jako materiał całkowicie na naturalny jest niepalna i odporna na działanie ognia. Drugą zaletą wełny mineralnej jest jej elastyczność oraz sprężystość, dlatego stała się tak popularna w ociepleniu poddaszy i innych miejsc o zmiennym kształcie i wielu elementach nieregularnych. W przypadku styropianu mamy do dyspozycji płyty o małej elastyczności, które musimy dokładnie docinać, by wpasować je w konkretne miejsce. Z wełną mineralną ten problem nie występuje, ponieważ możemy ją wcisnąć i uformować w dowolnej przestrzeni, co sprawia, że dobrze położona termoizolacja z wełny mineralnej jest bardzo szczelna pod względem termicznym. Kolejną zaletą ocieplenia domu wełną mineralną jest bardzo dobre wyciszenie pomieszczeń. Wełna mineralna ma bardzo dobre parametry wygłuszające i doskonale sprawdza się nie tylko w roli termoizolacji, ale również izolacji akustycznej pomieszczeń. Na sam koniec warto dodać, że wełna mineralna jest materiałem naturalnym i bardzo dobrze reguluje mikroklimat.
Hurtownia styropianu
Wybór odpowiedniego materiału na termoizolację domu zależy głównie od naszych wymagań. Jeśli chcemy ocieplić dom i uzyskać bardzo dobre wyciszenie ścian, dobrym wyborem może być wełna mineralna zarówno do ocieplenia elewacji, jak i poddaszy. Jeśli chcemy szybko ocieplić poddasze i nie zależy nam na produkcie naturalnym, dobrym wyborem może być pianka PUR, która ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. W przypadku gdy chcemy uzyskać bardzo dobrą termoizolację elewacji budynku, ale w rozsądnej cenie, powinniśmy sprawdzić materiały termoizolacyjne w kategorii styropianu EPS i XPS.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o termoizolacji domu, sprawdź koniecznie naszą hurtownię styropianu online, gdzie znajdziesz największy wybór materiałów i akcesoriów do termoizolacji oraz wszystko to, co jest potrzebne do wykończenia elewacji budynku.