Utrzymanie higieny w miejscu, w którym pracujemy lub odpoczywamy, jest bardzo ważne. Zyskujemy wówczas komfortową przestrzeń, w której możemy działać efektywnie. Nie zawsze jednak utrzymanie porządku jest łatwe – szczególnie gdy ubrudziliśmy przedmiot, z którego nie da się w łatwy sposób zmyć brudu. Nieumiejętne czyszczenie fotela biurowego może poskutkować uszkodzeniem materiału oraz powstaniem przebarwień. W niniejszym materiale tłumaczymy, w jaki sposób wyczyścić fotel biurowy.\
Najczęstsze typy zabrudzeń – jakie są i w jaki sposób ich unikać?
Codzienne użytkowanie fotela biurowego wiąże się z ryzykiem jego zabrudzenia i zużycia. Poszczególne mechanizmy z czasem tracą swoją sprawność, a obicie mebla – skórzane lub materiałowe – z upływem czasu się zużywa. Eksploatując tego rodzaju meble najczęściej brudzimy je kawą i herbatą. Równie częstym rodzajem zabrudzenia są tłuste plamy po produktach żywnościowych, np. daniach obiadowych. Negatywny wpływ na stan fotela biurowego ma również brak utrzymywania odpowiedniego poziomu czystości w pomieszczeniu. Drobinki kurzu, które osiadają na podłodze i nie są usuwane, mogą w pewnym momencie „przykleić się” do powierzchni fotela. Wiemy już, z jakimi rodzajami plam i zabrudzeń mamy do czynienia w przypadku foteli biurowych. Jak uniknąć sytuacji, które prowadzą do ich powstawania?
- Unikaj spożywania posiłków przy biurku wyposażonym w materiałowy fotel.
- Dbaj o ogólny porządek w pomieszczeniu, np. regularnie odkurzając.
- Wyposaż fotel w dedykowany pokrowiec, który można łatwo prać.
Zabrudzona tapicerka fotela – jak poradzić sobie z czyszczeniem?
Od czego zacząć proces czyszczenia obrotowego fotela? W zależności od typu tapicerki, musimy pamiętać o kilku istotnych krokach, które ułatwią nam wykonywanie porządków. W przypadku tapicerki skórzanej należy wykorzystywać wyłącznie te środki, które są przeznaczone do tego gatunku pokrycia. Bez problemu odnajdziemy je w większości supermarketów czy drogerii. Środek należy nanieść na szmatkę w niewielkiej ilości. Okrężnymi ruchami zaczynamy czyścić fotel – rozpoczynając od górnych partii mebla. W razie konieczności, po przynajmniej kilkunastu minutach po czyszczeniu, cały proces można powtórzyć. Warto zabezpieczyć krzesło obrotowe na przyszłość stosując specjalny balsam konserwujący. Tapicerkę materiałową czyści się podobnie – okrężnymi ruchami, przy użyciu dedykowanych produktów czyszczących. Można zastosować także odkurzacz piorący, który sprawdzi się m.in. w dużych przestrzeniach biurowych ze sporą liczbą krzeseł.
Czyszczenie pozostałych elementów fotela biurowego – na co uważać?
Materiał, który pokrywa krzesło, możemy dosyć łatwo wyczyścić, jeśli plama jest świeża. Poziom trudności wrasta wraz z upływem czasu. Na naszą niekorzyść może działać także forma zabrudzeń. Trudniej poradzić sobie z obszernymi plamami po winie czy oleistymi zabrudzeniami. Plamy pozostawione zbyt długo mogą odbarwiać fotel. Warto pamiętać również o przetarciu innych przestrzeni fotela. W zakamarkach może zbierać się nieestetyczny brud, który niekiedy skleja się z metalową lub plastikową strukturą fotela. Aby skutecznie wyczyścić fotel biurowy, musimy również pamiętać o jego oparciach, podłokietnikach, zagłówkach, kołach i innych elementach konstrukcji. Do usunięcia brudu warto wykorzystać nie tylko szmatki i ściereczki, ale również skuteczne płyny rozmiękczające zeschnięte zabrudzenia. Przydatne okażą się także szczotki z twardym włosiem, które ułatwią dotarcie do trudno dostępnych zakamarków.