Na rynku istnieje wiele sposobów na wykonanie izolacji budynku. Każdy zna płyty styropianowe i wełnę mineralną. Ale czy da się ocieplić dom farbą? Jak się okazuje można to zrobić i często jest to jeden z najlepszych sposobów na izolację termiczną nie tylko budynków. Dowiedz się, co to jest farba termoizolacyjna, jakie ma właściwości oraz kiedy i jak stosować.
Co to jest farba termoizolacyjna?
Jak wiadomo z lekcji fizyki, ciepło jest przekazywane na trzy sposoby – przez przewodność, promieniowanie oraz konwekcję. I tak styropian działa tylko na przewodność. Natomiast farba termoizolacyjna może opierać swoje działanie dodatkowo na zatrzymywaniu promieniowania. Tak dzieje się w przypadku farby termoizolacyjnej GoTherm®, która produkowana jest w Polsce. Farba ta zawiera w sobie mikrosfery szklane, w których panuje ciśnienie zbliżone do próżni, co zwiększa opór cieplny. Dodatkowo mikrosfery sprawiają, że od powierzchni pomalowanej farbą odbija się promieniowanie słoneczne, co można wykorzystać na przykład malując blaszany garaż czy halę produkcyjną.
Kiedy stosować termopowłokę?
Farba termoizolacyjna świetnie sprawdzi się jako dodatkowa warstwa izolacji, kiedy budujemy czy remontujemy dom. Pozwoli to chociażby użyć cieńszego styropianu. A co warto podkreślić, badania i opinie klientów pokazują, że jednomilimetrowa warstwa farby GoTherm® odpowiada 2 cm styropianu.
Farbę można też zastosować od wewnątrz, jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z poziomu ocieplenia budynku, a elewacja jest już gotowa. Zdarzają się również sytuacje, kiedy konserwator zabytków zabrania użycia wełny czy styropianu w starszych budynkach. Wtedy również warto wykorzystać farbę termoizolacyjną.
Jakie jeszcze właściwości ma farba?
Izolacja termiczna to definicyjna właściwość opisywanej farby, ale ta ma jeszcze inne cechy. Okazuje się, że ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwpleśniowe oraz eliminuje bakterie, które mogą pojawiać się na ścianach. Stosowanie farby termoizolacyjnej zmniejsza też znacznie ryzyko powstawania mostków termicznych, dzięki czemu na ścianach nie tworzy się para wodna, która może zniszczyć pomalowaną już ścianę.
Jak długo powłoka zabezpieczy ściany? Mikrosfery, które znajdują się w składzie farby, pozostają na ścianie. Oznacza to, że farba nie traci swoich właściwości w czasie.
Co jeszcze warto wiedzieć o termopowłoce?
Po pierwsze, że jej aplikacja jest łatwa i w zasadzie nie różni się od malowania zwykłą farbą. Można nakładać ją wałkiem, pędzlem lub agregatem. Powłoka GoTherm® dostępna jest również w wersji gęstszej, która pozwala na aplikowanie za pomocą szpachli.
Farba termoizolacyjna jest biała, ale można ją mieszać z dostępnymi barwnikami lub po jej wyschnięciu pomalować wybranym kolorem.
Warto podkreślić, że farba termoizolacyjna GoTherm® jest ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia – zawartość Lotnych Związków Organicznych wynosi jedynie 0,6 g/l, podczas gdy norma to 30 g/l.
Na koniec
Farba termoizolacyjna to jeszcze mało popularny produkt na polskim rynku, ale mamy przeczucie, że wkrótce to się zmieni. Świetnie wspomaga inne metody termoizolacji i może poprawić komfort termiczny mieszkania, domu, biura, magazyny czy fabryki. Dlatego warto wypróbować to rozwiązanie przy najbliższym remoncie.