Okapy kuchenne, odprowadzają zanieczyszczenia powietrza, wychwytując je i przenosząc instalacją wentylacyjną na zewnątrz lub też oczyszczając powietrze za pomocą filtrów węglowych. Istnieje wiele różnych konstrukcji i stylów okapów – od małych, dyskretnych okapów do zabudowy, po coraz bardziej rozbudowane okapy. Okap jest niezbędny do utrzymania jakości powietrza w domu i dopełnienia wyglądu kuchni.
Czy potrzebujemy okapu kuchennego?
Okap kuchenny, jedno z najważniejszych urządzeń w naszej kuchni, zapewnia bezpieczną i wysoką jakość czystego powietrza w domu, usuwając szkodliwy dym i parę z powietrza. Regularne używanie okapu w kuchni zapobiega również osadzaniu się tłuszczów na powierzchni naszych szafek, blatów, chroniąc w ten sposób przestrzeń kulinarną przed gromadzeniem się lepkiej warstwy jednocześnie zdecydowanie przedłużając żywotność naszych mebli.
Korzystanie z okapu kuchennego łagodzi również nieprzyjemne zapachy podczas przygotowywania posiłków. Gdy gotujemy potrawy, które wiążą się z unoszeniem nieprzyjemnych zapachów, np. brokuły, cebula, ryby – powinniśmy korzystać z okapów, w ten sposób pozbędziemy się ich szybciej, niż przy tradycyjnym wietrzeniu pomieszczenia.
Jak powinniśmy wybrać okap kuchenny?
Najbardziej niezawodne i trwałe okapy są produkowane we…. Włoszech! Producenci z półwyspu apenińskiego opanowali do perfekcji produkcję okapów kuchennych. Warto wspomnieć tu o 3 największych producentach okapów jakimi są Faber, Falmec oraz Elica. W ofercie każdego z tych 3 producentów okapów znajduje się bogata oferta produktów pozwalająca na wybranie najlepszego rozwiązania dla siebie.
Najczęściej wybierana grupą okapów są okapy do zabudowy. Przeznaczone są one do montażu w szafkach, przygotowanych specjalnie pod zamontowanie okapu. Taki wybór zapewnia nam utrzymanie designu kuchni w jednym, już wybranym stylu – bez eksponowania okapu. Okap do zabudowy pomimo niewielkich rozmiarów pozwala na bardzo skutecznie działanie. Najlepsze modele okapów do zabudowy maja wydajność na poziomie nawet 900m3/h co w przeliczeniu odpowiada ilości powietrza jaka znajduje się w całkiem dużym domu i taki okap będzie w stanie to całe powietrze wymienić w ciągu godziny.
Wybierając okap kuchenny warto pamiętać też o kwestii podłączenia okapu do instalacji wentylacyjnej. Zachowanie odpowiednich średnic kanałów pozwala na pokazanie pełnego potencjału jaki niesie za sobą wybór odpowiedniego urządzenia. Okap podłączony do zbyt małej rury będzie nie tylko pracować zdecydowanie głośniej, ale również spadnie jego wydajność a przez to trzeba będzie zwiększać prędkość działania i powstaje efekt kuli śnieżnej….. Jeden wydawać by się mogło mały błąd i całość zachodu może zostać zniweczona. W „najgorszym” wypadku zawsze pozostaje jeszcze możliwość podłączenia okapu jako pochłaniacza z wykorzystaniem filtrów węglowych.
Więcej informacji znajduje się na stronie https://sklep.centrumagd.com oraz na kanale YT https://www.youtube.com/c/CentrumAGDcom