Jeśli chcemy wyremontować naszą kuchnię lub też urządzić ją od nowa to warto dobrze przemyśleć każdy szczegół. Praktyczna kuchnia to taka, która jest stylowa, a także funkcjonalna. Aby pogodzić te dwie rzeczy warto znać podstawowe zasady podczas aranżacji tego rodzaju pomieszczenia. Jak umeblować kuchnię by była wydajna, a jej wnętrze znakomicie się prezentowało?
Jak zaprojektować kuchnię w praktyczny sposób?
Aby urządzić naszą kuchnię w praktyczny sposób musimy w takim wypadku kierować się zasadami ergonomii. Warto więc podzielić kuchnię na pięć stref i rozlokować je prawidłowo w odpowiedniej kolejności. Taka idea sprawi, że będziemy w stanie poruszać się po kuchni w wydajniejszy i łatwiejszy sposób bez zbędnego schylania się czy obracania.
Jak urządzić kuchnię, aby była praktyczna?
Kuchnię powinno się podzielić na strefy takie jak:
- Strefa przechowywania, w której są szafki na naczynia, sztućce, garnki, a także mniejsze AGD.
- Strefa zapasów. Są w niej: zamrażarka, lodówka, a także szafki. Miejsce to najlepiej zaplanować możliwie jak najbliżej wejścia.
- Strefa zmywania. Zawiera zmywarkę, zlewozmywak, a także kosz na śmieci. Blisko zlewu najlepiej przechowywać najpotrzebniejsze przybory oraz akcesoria do utrzymania porządku.
- Strefa gotowania. W tej strefie powinny znajdować się sprzęty takie jak: piekarnik, kuchenka oraz mikrofalówka.
- Strefa służąca do przygotowywania jedzenia. To miejsca z blatem kuchennym albo wyspą. Podczas przyrządzania potraw będziemy korzystać także z pojemnika na przyprawy, deski oraz ze stojaka na noże.
Kolejną zasadę ergonomii jest urządzenie kuchni korzystając z tak zwanego trójkąta roboczego. Jest to reguła, która definiuje jak rozstawiać najważniejsze kuchenne urządzenia (zlewozmywak, kuchenka czy też lodówka). Powinniśmy je rozlokować blisko siebie tak by ich rozmieszczenie przypominało trójkąt. Między zlewozmywakiem a lodówką najlepiej mieć od 120 do 210 cm. wolnego miejsca. Pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką warto uzyskać odstęp wynoszący od 120 do 210 cm. Odstęp między kuchenką a lodówką to około 120-270 cm.
Jak umeblować kuchnię?
Umeblowanie kuchni wynika od jej kształtu. Zależy od niego bowiem jak będą ułożone meble, a także rozstawienie najważniejszych urządzeń kuchennych i sposobu urządzenia kuchni w trójkąt roboczy.
Trójkąta roboczego nie da się na przykład wdrożyć w kuchni jednorzędowej, gdyż wyposażenia oraz zabudowa meblowa są umieszczone w jednej linii. W kuchni jednorzędowej powinno się zadbać o właściwą kolejność sprzętów. W pierwszym etapie należy ustawić lodówkę, potem blat, zlewozmywak następnie blat roboczy i kuchenkę.
Kuchnię w kształcie litery L można zaprojektować tak by meble kuchenne były umiejscowione prostopadle. Na dłużej ścianie najlepiej jest zainstalować zlew oraz lodówkę, na krótszej ścianie kuchenkę. Jeżeli mamy jeszcze miejsce w kuchni to możemy je zagospodarować na mały stolik albo rozkładany stół. Jest to świetna idea dla osób, które pragną urządzić pomieszczenie z jadalnią i salonem.
Kuchnia w kształcie litery U posiada meble umieszczone wzdłuż trzech ścian: jednej krótszej i dwóch dłuższych. Kuchenkę oraz lodówkę najlepiej ulokować naprzeciwko siebie. Zlew powinien być umieszczony w narożniku. Jeśli mamy kuchnię przy oknie to w takim wypadku dobrym pomysłem będzie zainstalowanie przy niej blatu roboczego.
Kuchnia z wyspą
Dużą popularność w dzisiejszych czasach zyskują kuchnie z wyspą. Są ergonomiczne, a także stylowe. Jak zaprojektować kuchnię z wyspą? W takim miejscu umieszcza się kuchenkę oraz też często strefę na przygotowanie posiłków czy też zlew.
Więcej o urządzaniu wnętrz znajdziesz w serwisie WdomuZogrodem.pl