Strona głównaDOMRośliny miododajne do ogrodu, rośliny dla pszczół i motyli

Rośliny miododajne do ogrodu, rośliny dla pszczół i motyli

Dlaczego wybrać rośliny miododajne do ogrodu?

Rośliny ogrodowe zapełniają pustą przestrzeń działek, aranżowane są często po długim czasie namysłu i dokładnym wyborze poszczególnych kwiatów, krzewów i drzew. Skrupulatne rozplanowanie miejsca sadzonych roślin daje oszałamiający efekt i tworzy przyjazną dla człowieka przestrzeń, gdzie może odpocząć od pędu życia codziennego, zwolnić i delektować się naturą. Jednak czy nie warto pomyśleć także o innych aspektach otaczającej nas przyrody w ogrodzie, nie tylko kwestii estetycznej? Należało by pomyśleć o owadach, a w szczególności pszczołach, które są bardzo ważną częścią życia na ziemi. Bez pszczół nie ma zapylania roślin, a bez roślin nie ma zwierząt – dlatego powinno się pomyśleć o wybraniu do swojego ogrodu roślin miododajnych, które nie tylko dodadzą więcej koloru dookoła nas, ale też będą pełnić funkcję praktyczną dla natury. Pszczoły są w dzisiejszych czasach zagrożone, a ich wyginięcie może spowodować jeden z największych kataklizmów ekologicznych. Więc kiedy i tak planujemy obsadzić ogród roślinami, dlaczego nie postawić na rośliny dla pszczół i motyli?

Jakie rośliny miododajne wybrać do ogrodu?

Rośliny dla pszczół i motyli, pomimo swojej funkcji praktycznej, są też ozdobą dla ogrodów. Lawenda, dalia, wrzos czy chaber zapewnią piękny wygląd kwietników i rabat. Można z nich stworzyć łąkę kwietną, która pełna miododajnych roślin przyciągnie wyglądem i zapachem owady. Jeśli ktoś chce zasadzić drzewo może wybrać lipę lub klon, jednak jeżeli zależy nam na czymś mniejszych rozmiarów sprawdzą się też krzewy, takie jak janowiec oraz żarnowce – będą one idealnym wyborem dla pszczół, ale też wypełnią ogród żółtymi barwami. Warto wydzielić część grządek w ogrodzie na rośliny lecznicze, które służą nie tylko człowiekowi jako leki i przyprawy do kuchni, ale są też idealnymi roślinami dla owadów. W szczególności jest to lubczyk ogrodowy, macierzanka tymianek czy szałwia lekarska. Jak więc widać, jest wiele rodzajów roślin miododajnych, które możemy wykorzystać w ogrodzie pomagając tym samym naturze i jednocześnie otoczyć się przyjemną dla oka przyrodą.

Ogród pełen roślin dla pszczół i motyli – korzyści.

Dzięki stworzeniu naturalistycznego ogrodu pełnego miododajnych roślin możemy delektować się ich wyglądem oraz cudownym zapachem, który rozsiewają. Będziemy mogli cieszyć się widokiem motyli i pszczół oraz innych owadów, które znajdą źródło nektaru i zapylą też nasze uprawy. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy zanieczyszczenie środowiska jest tak duże, nawet takie działanie jak stworzenie ogrodu z miododajnych roślin ma znaczenie dla przyrody, a tym samym dla życia człowieka.

Zobacz więcej porad ogrodniczych na Zasadz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read