Schody w naszym domu to forma architektoniczno- budowlana, której głównym zadaniem jest zapewnienie ciągu komunikacyjnego pomiędzy dwoma lub kilkoma piętrami budynku. Co do zasady, schody muszą być wygodne, aby ich codzienne użytkowanie przebiegało bezproblemowo oraz solidne, ale raz wykonane służyły długie lata.
Nie da się ukryć, że schody oprócz funkcji praktycznej pełnią również bardzo ważną funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dobrane do wnętrza schody sprawią, że aranżacja domu stanie się wyjątkowa i funkcjonalna oraz nada mu niepowtarzalny charakter.
Warto poznać typy schodów wewnętrznych, które można zastosować, aby zapewnić efektywny ciąg komunikacyjny w domu. A zapoznanie się z ich rodzajami sprawi, że bez większego problemu uda wybrać się te, które okażą się najbardziej odpowiednie do wnętrza, w którym mają być zastosowane.
Typy schodów wewnętrznych.
Schody proste jednobiegowe– to schody, które mają jeden prosty bieg. Oznacza to, że prowadzą stopień za stopniem. Ich stopnie mają jednakową szerokość, dlatego łatwo się po nich chodzi. Schody te są mniejszych rozmiarów, dlatego nadają się do małych przestrzeni, są również stosunkowo tanie. Zaznaczyć należy jednak, że schody takiego typu są strome, przez co niebezpieczne i trudne do pokonania.
Schody dwubiegowe zwykle– schody te charakteryzują się obecnością dwóch biegów podzielonych spocznikiem. Uznawane są za najbardziej popularne i najchętniej wybierane schody. Swoją popularność zawdzięczają tym, że schody te zajmują stosunkowo niewiele miejsca, są bardzo wygodne oraz łatwe do wykonania.
Schody trójbiegowe– schody o krótkich biegach i dwóch spocznikach. Za sprawą zastosowania takiego rozwiązania schody te są wygodne, ale zajmują dużo miejsca.
Schody wachlarzowe– są to schody umieszczone na planie łuku lub elipsy, o trapezowym kształcie stopni. Konstrukcja tych schodów ma charakter bardzo dekoracyjnych i nadaje się tylko do pomieszczeń o dużej powierzchni. Pełen przepychu charakter tych schodów sprawia, że często wykorzystywane są jako główny element aranżacji wnętrza.
Schody zabiegowe– zajmują małą powierzchnię, umieszczane zazwyczaj w rogu domu. Schody zabiegowe to schody, które zmieniają swój kierunek, ale między biegami nie stosuje się spocznika. Roje spocznika pełnią stopnie o zmiennej szerokości. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że schody są niewygodne a ich konstrukcja skomplikowana.
Schody spiralne– jak sama nazwa wskazuje ich kształt to spirala, zajmują niewiele miejsca, można je kupić gotowe i z łatwością samodzielnie zamontować. Są jednak bardzo niewygodne, ze względu na fakt, że ich stopnie są wysokie i wąskie.