Strona głównaBUDOWA I REMONTJak odstraszyć gołębie? Skuteczny sposób na gołębie

Jak odstraszyć gołębie? Skuteczny sposób na gołębie

Gołębię to istoty, które można spotkać na każdym kroku. Budują gniazda na naszych dachach, w rogach balkonów, a także na parapetach. Mogą przenosić groźne dla człowieka wirusy i bakterie. Są głośne i zostawiają po sobie nieprzyjemny zapach. Niszczą elewacje, a także zapychają rynny. Dokarmiane przez turystów czują się bezpiecznie w przestrzeni publicznej. Pokarm, który fundują im ludzie, jest zwykle nieprzeznaczony dla ptactwa. Dlatego też gołębie stają się leniwe, częściej chorują i pojawia się ich coraz więcej w miejskich kondygnacjach. Jak skutecznie się ich pozbyć?

Jak odstraszyć gołębie?

Podstawową zasadą jest szybkość. Nie należy czekać, aż gołębie założą swoje gniazda na balkonach, złożą w nich jaja i pozwolą kolejnym pokoleniom panoszyć się na naszych przestrzeniach. Jeśli zauważymy, że od jakiegoś czasu nasz balkon stał się atrakcyjny dla gołębi i zaczynają znosić tu swoje patyczki, to należy reagować szybko. To jest ten moment, gdy gołąb wybrał swoje miejsce na złożenie jaj, a Ty musisz mu skutecznie wybić to z głowy. Ważne jest, aby przygotować się nieco wcześniej, zanim rozpocznie się sezon na ptactwo.

Sposoby na odstraszenie gołębi

Nie dokarmiać ich! To ważna sprawa, gdyż ptactwo zapamiętuje miejsca, w których może otrzymać pożywienie. Należy również pozbyć się wszelkich odpadów spożywczych z okolic naszego domu i upominać sąsiadów, gdy pozbywają się resztek jedzenia, wyrzucając je przez okno.

Siatki ochronne można dostać już praktycznie w każdym supermarkecie, a szeroki wybór otrzymamy w marketach budowlanych. Jest to doskonały sposób, aby gołębie nie wlatywały na nasze balkony czy tarasy. Trzeba jednak pamiętać, aby były one fachowo zamontowane. Muszą szczelnie przylegać do ścian i sufitów tak, aby ptactwo nie miało możliwości przedostania się przez szparę.

W sklepach budowlanych oferują różnego rodzaju odstraszacze takie jak płyny w spreju czy proszki do rozsypywania w miejscach lokowania się gołębi. Mają one specyficzny zapach, który powinien odstraszyć ptactwo i skutecznie się go pozbyć. W ofercie możemy znaleźć także sztuczne drapieżniki, które swoim wyglądem i wielkością mają wzbudzać obawę przed prawdziwym niebezpieczeństwem.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są kolce. Można je naklejać na parapety, balustrady, a także rynny czy dachy. Gołąb próbujący podejść do lądowania zaczepia się o nie i zwyczajnie ucieka. Nie ma możliwości zbudowania gniazda, więc rezygnuje i szuka bezpieczniejszego miejsca do spoczynku.

Skuteczne sposoby na gołębie a prawo

Należy pamiętać o tym, że zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody usuwanie gniazd ptasich, jak i budek jest dozwolone w terminie od 16 października do końca lutego. Należy również pamiętać, że w Polsce gołąb jest zwierzęciem pod ochroną. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, gołębie znalazły się pod ścisłą ochroną z wyszczególnieniem gatunków, które podlegają ochronie czynnej. Nie można zatem umyślnie okaleczać gołębi, stwarzać im sytuacji zagrożenia życia, czy siłą usuwać z prywatnych posesji.

1 KOMENTARZ

  1. mam problem z gołębiami od dłuższego czasu, wszystko optakane i strach chodzić pod domem. muszę skorzystaćz poradnika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read