Strona głównaBUDOWA I REMONTBudowa garażu bez pozwolenia 2020 - do ilu metrów? Jaki rodzaj?

Budowa garażu bez pozwolenia 2020 – do ilu metrów? Jaki rodzaj?

Budowa garażu bez pozwolenia 2020 – czy jest możliwa?

Garaż to pomieszczenie, które służy do przechowywania pojazdów. Jest to konstrukcja zamknięta ścianami i pokryta dachem. Budowa garażu, podobnie jak budowa innych budynków, poprzedzona jest spełnieniem wielu wymogów. Po nowelizacji przepisów pojawiły się jednak odstępstwa od tej reguły. W 2020 roku można budować garaż bez pozwolenia, a budowa taka nie wymaga żadnych formalności urzędowych.

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę garażu?

Budowa garażu bez pozwolenia jest możliwa, gdy jest to budynek jednokondygnacyjny i wolnostojący, a powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. W takim przypadku wystarczy tylko zgłosić chęć budowy do właściwego powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. W zgłoszeniu powinny się znaleźć następujące informacje:

  • termin rozpoczęcia prac,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
  • sposób wykonania planowanych robót, ich zakres i rodzaj,
  • rysunki poglądowe.

Można rozpocząć budowę, jeżeli inspektorat w ciągu 30 dni nie wniesie sprzeciwu na taki wniosek. Co ważne – materiał, z którego garaż powstanie nie wpływa również na wymaganie zgody. Przepis ten dotyczy zarówno konstrukcji murowanych, blaszanych i drewnianych. Pozwolenie na budowę będzie jednak potrzebne, jeśli liczba garaży przekracza 2 na każde 500 m2 powierzchni działki – warto o tym pamiętać!

Podobnie, jak w przypadku innych budynków, usytuowanie garażu bez zezwolenia na budowę musi spełniać pewne warunki techniczne, a dokładniej, powinien on mieścić się:

  • 3 metry od granicy działki (gdy jest zwrócony do niej ścianą bez okien lub drzwi),
  • 4 metry od granicy działki (gdy od jej strony znajduje się ściana z drzwiami lub oknem).

Istnieją jednak pewne wyjątki. Możliwe jest zbudowanie garażu bez zezwolenia w granicy działki lub co najmniej 1,5 m od niej, gdy wymiary konstrukcji nie przekraczają 6,5 m długości i 3 m wysokości. Dotyczy to również sytuacji, w których działka ma nie więcej niż 16 m, bądź po prostu pozwala na to plan miejscowy zagospodarowania.

Jaki garaż można wybudować bez pozwolenia?

Innym rodzajem garażu bez pozwolenia na budowę może być również wiata garażowa. W tym przypadku ustawodawca przewiduje nieco większy metraż. Powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 50 m2 na działce budowlanej lub działce zajmowanej przez budynek mieszkalny. Podobnie, jak w przypadku budowy garażu, zamiar postawienia wiaty bez pozwolenia należy zgłosić do inspektora budowlanego w starostwie.

Zasady budowania garażu bez zezwolenia dotyczą zarówno konstrukcji trwale związanych z gruntem, jak i tych wolnostojących, ustawionych na betonowych bloczkach. Prawo budowlane nie narzuca również czy ma to być budynek murowany, czy tzw. blaszak. O tym, czy potrzebne będzie specjalne zezwolenie, decyduje tylko i wyłącznie wielkość powierzchni zabudowy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read