Strona głównaNARZĘDZIAAzot i jego zastosowania w przemyśle

Azot i jego zastosowania w przemyśle

Są takie pierwiastki, bez których istnienia bardzo trudno byłoby sobie wyobrazić współczesny przemysł. Do tej grupy należy między innymi azot tak powszechnie obecnie stosowany w różnych procesach. W jego wytwarzaniu niezwykle pomocne są z kolei generatory azotu. O tym, jakie dokładne zastosowanie w przemyśle posiada ten pierwiastek, piszemy w poniższym artykule.

Azot – charakterystyka

Azot to bezwonny i bezbarwny pierwiastek posiadający ogromne znaczenie dla szeroko rozumianego przemysłu oraz biologii. I chociaż specjalistom z tej drugiej dziedziny kojarzy się najczęściej, jako jeden z głównych związków budujących organizmy ziemskie to nie wolno zapominać też o jego przeznaczeniu technologicznym. Konkretnie przyjmuje on tam postać dwuatomowej cząsteczki lub wchodzi w skład bardziej złożonych związków chemicznych, takich jak amoniak, tlenki azotu oraz kwasy azotowe. A zatem jak na co dzień w praktyce przemysłowej wygląda jego wykorzystanie?

Lutowanie oraz przemysł spożywczy

Lutowanie w atmosferze ochronnej jest jednym z procesów przemysłowych, gdzie stosowany jest właśnie azot. Ta metoda łączenia jest znana od lat i polega na tym, że metalowe elementy zostają połączone ze sobą za pomocą spoiwa o niższej temperaturze topnienia, niż spajanych komponentów. Ze względu na wysoką skuteczność i efektywność działania lutowanie jest bardzo powszechnie wykorzystywane w różnorodnych gałęziach współczesnego przemysłu. Rodzaje lutowania są bardzo zróżnicowane, bowiem ze względu na temperaturę topnienia wyróżnia się lutowanie miękkie, twarde oraz wysokotemperaturowe. W tej ostatniej grupie znajduje się wspomniane na samym początku lutowanie w atmosferze ochronnej. W praktyce polega ono na tym, że gaz nadmuchuje się do miejsca topienia lutowia, co poprawia parametry złącza. W kontekście użytkowania azotu w przemyśle nie sposób nie wspomnieć też o sektorze spożywczym. Tam bowiem czysty azot, lub też jego mieszanka z dwutlenkiem węgla tworzą ochronę dla znacznej ilości wyrobów spożywczych, co z kolei zwiększa czas ich świeżości.

Azot w wulkanizacji

Azot jest podstawowym komponentem stosowanym do napełniania opon. Co ciekawe już w XX wieku odkryto, że żywotność opon nim napełnionych znacznie się wydłuża. Uzupełnianie opon azotem jest przez ekspertów motoryzacyjnych szczególnie polecane właścicielom samochodów wyposażonych w stalowe felgi. Wynika to bowiem z tego, że gaz ten wykazuje minimalny stopień wilgotności oraz nie wchodzi w reakcję z metalami. Efektem tego jest to, że na feldze nie osadzają się kropelki wody w czasie pompowania, zatem znacznie zminimalizowane jest ryzyko wystąpienia korozji.

Generatory azotu

Na początku wspominaliśmy o generatorach azotu, które używane są w celu jego wytworzenia. Warto zatem nieco przybliżyć charakterystykę ich działania. Zasada jest tu dosyć prosta i opiera się na usuwaniu tlenu ze sprężonego powietrza, co pozwala uzyskiwać azot o wysokim stopniu czystości. Szczególnego znaczenia taka zaleta nabiera w przypadku pracy w sektorze medycznym, gdzie czystość azotu ma kluczowe znaczenie dla wykonywanych zadań.

Inspiracja: bogepolska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read