Strona głównaARANŻACJECo posadzić przy altance ogrodowej/pergoli? Pnącza, byliny czy krzewy?

Co posadzić przy altance ogrodowej/pergoli? Pnącza, byliny czy krzewy?

Co posadzić przy altance ogrodowej/pergoli? Byliny, pnącza czy krzewy?

Dbanie o dom i ogród to nasz obowiązek. Ale czy nie milej byłoby zamienić to w pasję albo chociaż odpoczynek, przyjemnie spędzony czas wolny? Oczywiście! W tym artykule dowiecie się, co najlepiej posadzić przy altance lub pergoli, żeby wasz ogród zyskał na piękności.

Najczęściej sadzaną przy altanie czy pergoli rośliną jest bylina. Charakteryzuje się tym, że zwykle wielokrotnie wydaje nasiona. Byliny zaliczają się do roślin wieloletnich.

Jakie są zalety bylin?

 • Zachwycają pod względem ilości kolorów kwiatów.
 • Różnią się wysokością oraz czasem kwitnienia, co urozmaica wygląd ogrodu.
 • pachnące, jak i atrakcyjne dla oka.
 • Łatwo się rozmnażają.
 • Pożytecznie oddziałują na środowisko.

Mimo tylu zalet mają jedną, lecz dosyć dużą wadę: trudność w ich pielęgnacji. Powinny one być systematycznie podlewane i odchwaszczane.

Kolejną rośliną, której pożyteczność i piękno przy altance lub pergoli rozważymy, są pnącza. Czym się one charakteryzują? Zdecydowanie jej najbardziej rozpoznawalnym znakiem jest długa, wiotka, pnąca się ku górze łodyga.

Jakie są zalety pnączy?

 • Są przyjazne środowisku, np. pochłaniają dwutlenek węgla i zatrzymują zanieczyszczenia powietrza.
 • Mogą rosnąć praktycznie wszędzie.
 • Chronią ściany domu przed wilgocią.

Wad pnączy jest niestety trochę więcej niż zalet… :

 • Owady, pająki i inne zamieszkujące pnącza stworzenia, z łatwością mogą przedostać się do domu.
 • Ciężkie pnącze jest w stanie zerwać instalacje lub uszkodzić dach.
 • Pnącze potrzebuje podporów.
 • Niektóre rodzaje tej rośliny brudzą powierzchnie, po której się wspinają.

Ostatnią rośliną, o której powiemy jest krzew. Wyróżnia się on zdrewniałą łodygą oraz tym, że ich tryb życia powtarza się wielokrotnie.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia zalet i wad wynikających z posiadania takich roślin, należy wyjaśnić jedną ważną kwestię. Czym różni się krzew od drzewa? Drzewa posiadają gruby, zwykle jeden pień, natomiast krzewy wiele cienkich.

Zaletą posiadania w swoim ogrodzie krzewów są ich niesamowite walory kolorystyczne oraz łatwość w uprawie i zadbaniu o nie.

Wady… Po pierwsze, swoje wyjątkowe barwy zyskują dopiero na jesień. Podczas innych pór roku nie wyróżniają się szczególnie. Po drugie, dobrze rosną tylko w glebie próchniczej.

Podsumowując, obok altanki ogrodowej oraz pergoli najlepiej sprawdzą się byliny. Spełniają oczekiwania nie tylko pod względem estetycznym, ale również łatwości zadbania o ich zdrowie i piękno. Oczywiście wybór należy do Państwa, my jedynie przedstawiamy nasze wnioski!

1 KOMENTARZ

 1. Posadziłam bluszcz. Ładnie wygląda, ale bardzo mocno mi się rozrósł i siedzi w nim sporo robactwa. Zastanawiam się nad posadzeniem przy altance po prostu jakichś kwiatów, np hortensji. Co myślicie? To będzie dobry pomysł? Tym bardziej że od sąsiadów nie muszę się zasłaniać, a w altance mam zawieszone zasłonki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read