Strona głównaBUDOWA I REMONTIle kosztuje geodeta? Cennik usług geodezyjnych

Ile kosztuje geodeta? Cennik usług geodezyjnych

Czym zajmuje się geodeta oraz ile wynoszą jego usługi?

Na pewno każdy nie raz w swoim życiu zauważył przemieszczjącego się po działce człowieka w kasku, skrzętnie dokonującego pomiarów działki. Jest to właśnie geodeta – czyli „spec”, który częściowo pracuje za biurkiem a częściowo w terenie. Geodeta wykonuje bardzo poważny zawód, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Geodeta mierzy więc działki budowlane, na których w przyszłości powstaną domy oraz inne zabudowania. Geodeta dokonuje również pomiarów określonych obszarów z przeznaczeniem np. pod budowę dróg.

Do zadań geodety należy również sporządzenie map geodezyjnych, po sporządzeniu których można dopiero zapoczątkować budowę drogi.

Odpowiada on także za infrastrukturę techniczną związaną z mierzonym obszarem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku opisu stanu prawnego konkretnej nieruchomości.

Osoba wykonująca a tenże zawód musi wykonywać swoje obowiązki ze szczególną starannością, gdyż każdy popełniony błąd może ją słono kosztować. Jak już wspomniano wcześniej, jest to zawód bardzo odpowiedzialny.

Najbardziej surową karą jaka może zostać wymierzona osobie pełniącej wyżej wymienione funkcje jest odebranie uprawnień zawodowych, co praktycznie przedkłada się na zaprzestanie działania w swoim zawodzie.

Od czego zależy stawka geodety?

Wykonywanie zadań związanych z uprawianiem zawodu geodety wiąże się z dużą odpowiedzialnością, stąd też stawki za usługi tego „speca” wcale do najniższych nie należą. Ceny usług geodezyjnych kształtują się jednak różnie w różnych częściach kraju.

Zależą one również od powierzchni nieruchomości, liczby rozdzielanych (albo scalanych) działek, stopnia skomplikowania sprawy – jeżeli np. stan prawny nieruchomości jest nieuporządkowany.

Ile wynoszą stawki geodety w poszczególnych częściach kraju?

Poniżej znajdują się orientacyjne stawki geodety w niektórych województwach. Są to stawki uśrednione. Należy pamiętać, że każdy spec z tej branży może mieć inny cennik, i to niezależnie od regionu w którym działa.

  • I tak w województwie mazowieckim podział działki na dwie części to koszt ok 1900 zł. 800 zł. zapłacimy za wytyczenie budynku. 950 zł – Wznowienie znaków granicznych (np. obejmujących trzy punkty), dalej mapa projektowa i jej przygotowanie – 1250 zł. Nie jest to jednak reguła. Każdy cennik ustalany jest indywidualnie i może się równie dobrze zdarzyć, że np. w samej stolicy zapłacimy za taką samą usługę o wiele mniej niż w jakiejś małej miejscowości na obrzeżach Polski.
  • w województwie lubuskim natomiast podział działki na dwie części to koszt od 1800 zł. A  więc tyle samo mniej więcej co w samej stolicy. 950 zł – Wznowienie znaków granicznych, natomiast wytyczenie budynku to koszt ok. 1000 zł. Przygotowanie mapy ok 1100 zł.
  • w województwie pomorskim podział działki na dwie części to koszt ok 2200 zł.  Wznowienie granic – 1200 zł. Mapa projektowa to koszt od 800 zł. wzwyż.
  • w województwie małopolskim podział działki na dwie części to koszt ok 2000 zł. Wytyczenie budynku to koszt od 700 zł. Wznowienie granic minimum 900 zł. Sporządzenie mapy geodezyjnej zaczyna się od 1200 zł.

Jak widać, ceny w poszczególnych województwach w różnych częściach kraju kształtują się podobnie i region nie odgrywa tu większej roli. Jeżeli zamierzamy ogarnąć skutecznie sprawę, fachowo i niezbyt wygórowanym kosztem, to najkorzystniej będzie dla nas znaleźć dobrego speca oraz wynegocjować korzystne dla nas warunki płacowe.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read