Strona głównaBUDOWA I REMONTSchody drewniane czy betonowe? Które lepsze?

Schody drewniane czy betonowe? Które lepsze?

Schody drewniane czy betonowe? Które lepsze?

W domu wielopoziomowym schody są najważniejszym – i zwykle jedynym – elementem ciągu komunikacyjnego między piętrami. Warto więc zastanowić się z czego je wykonamy. Do wyboru mamy m.in. schody drewniane i betonowe, a każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Schody drewniane i betonowe – zalety i wady

Aby zdecydować – schody drewniane czy betonowe? – warto poznać mocne i słabe strony każdego z rozwiązań.

Podstawową przewagą schodów drewnianych jest fakt, że nie muszą one być planowane i wzniesione podczas budowy. Wykonane wcześniej elementy mogą zostać dostarczone i stosunkowo szybko złożone pod koniec prac. Nie będą więc narażone na uszkodzenia. Niestety rodzi to konieczność budowy schodów tymczasowych, które zostaną rozebrane po zakończeniu prac budowlanych. Poza tym minusem schodów drewnianych jest to, że są mniej trwałe i wymagają specjalnej pielęgnacji, a z czasem może pojawić się charakterystyczne skrzypienie podczas wchodzenia i schodzenia.

Z kolei decydując się na schody betonowe musimy pamiętać o ich wcześniejszym zaplanowaniu, ponieważ konieczne jest zbrojenie. Budowa żelbetowych schodów trwa dłużej niż montaż schodów drewnianych i wykonywana jest zazwyczaj razem ze stropem. Po wyschnięciu, które zajmuje kilka dni, można z nich korzystać bez większych obaw o zniszczenie, co ułatwi prace budowlane na piętrze. Istotnym problemem mogą okazać się skomplikowane kształty schodów, które wymagają od wykonawców precyzji oraz doświadczenia. Natomiast niewątpliwą zaletą schodów betonowych jest ich odporność i trwałość, jak również to, że nie wymagają one specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Które schody wybrać – drewniane czy betonowe?

Niemniej istotnym aspektem w odpowiedzi na pytanie – które schody są lepsze? betonowe czy drewniane? – mogą okazać się kwestie estetyczne. Schody betonowe wyglądają masywnie i mogą być przytłaczające zwłaszcza w małych wnętrzach. Tam lepiej sprawdzą się te wykonane z drewna, o ażurowej konstrukcji.

Poruszając kwestie estetyki, warto wspomnieć o wielu możliwościach wykończenia, które dają schody betonowe. Można zastosować niemal każdy materiał – zarówno drewno, płytki ceramiczne, jak i elementy kamienne z granitu czy marmuru.

Schody drewniane  czy betonowe – na które się zdecydować?

Odpowiedź na pytanie które schody wybrać – drewniane czy betonowe? – nie jest jednoznaczna. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady oraz lepiej sprawdzą się w różnych okolicznościach. Jeżeli zależy nam na schodach trwałych i odpornych, lepiej zdecydować się na schody betonowe. Natomiast lekkie konstrukcje drewniane byłyby korzystniejszym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach utrzymanych we współczesnym stylu.

1 KOMENTARZ

  1. mamy wnętrze w stylu loftowym i zdecydowaliśmy się na schody betonowe. oczywiście są bardziej zimne od drewnianych ale mimo wszystko jestem zadowolona, gdyż łanie komponują się z wnetrzem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read