Strona głównaAGD i RTVKominek w domu jednorodzinnym- co warto wiedzieć przed zakupem wkładu?

Kominek w domu jednorodzinnym- co warto wiedzieć przed zakupem wkładu?

Kominek w domu jednorodzinnym.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii człowieka było odkrycie ognia. Świadome jego wzniecenie miało miejsce kilka milionów lat temu, a do dziś kojarzy się on nam z poczuciem bezpieczeństwa, ciepłem i światłem. Teraz ogień ten możemy mieć zamknięty za pomocą kominka w zaciszu naszego domu. Wkład kominkowy może pełnić zarówno funkcję ozdobną, jak i praktyczną – dlatego warto zastanowić się przed jego zakupem nad kilkoma kwestiami.

Co warto wiedzieć przed zakupem wkładu?

Wkład kominkowy montowany w ścianie może być wykonany z różnego tworzywa, najważniejsze, aby był to materiał niepalny i dodatkowo zabezpieczony płytami izolacyjnymi. W zależności od tego jak ma się prezentować kominek w naszym domu jednorodzinnym, możemy wybrać jeden z dwóch podstawowych materiałów do tworzenia wkładów:

  • żeliwny, który często posiada ozdobne dodatki trafiające w gust osób ceniących sobie dekoracyjność obiektu

lub

  • stalowy o prostej formie, idealnie wpasowujący się w nowoczesne, funkcjonalne wnętrza.

Istotną rzeczą, gdy interesuje nas nie tylko posiadanie kominka jako ozdoby, ale również jako urządzenie grzewcze, jest grubość ścian paleniska. Jeżeli będą one cienkie, co wiąże się z niskim kosztem wykonania, wkład będzie nagrzewał się nierównomiernie i ulegnie zniszczeniu. Najlepiej zainwestować w solidne wkłady o grubych ścianach – nie oszczędzimy na materiale, ale z pewnością będzie to długoterminowa inwestycja i ominie nas konieczność późniejszej wymiany wkładu. Należy także zwrócić uwagę na moc – jest to najważniejszy parametr. Za duża w stosunku do metrażu spowoduje zbyt wysoką temperaturę pomieszczeń, zaś za mała nie dostarczy nam oczekiwanej ilości ciepła. Musimy również zadbać o system przewodów do dystrybucji gorącego powietrza lub wkład z płaszczem wodnym, który wpina się do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Ważną rzeczą jest sprawdzenie czy podłoże, na którym planujemy umieścić wkład jest niepalne i wytrzymałe. Warto także wiedzieć przed zakupem wkładu, że musi on być zamontowany w pobliżu komina, a komin nie może być zbyt wąski, ponieważ nie odbierze on spalin, co poskutkuje zadymieniem pomieszczenia. Zabudowa kominka musi posiadać odpowiednią ilość kratek, aby poprawnie i bezpiecznie odprowadzać gorące powietrze z obudowy wkładu.

Zakup wkładu kominkowego – podsumowanie.

Kominek wprowadzi do naszego mieszkania ciepłą i rodzinną atmosferę. Umili ziemne, jesienne wieczory i dostarczy odpowiednią dla nas temperaturę, jednak zakup wkładu musi być przemyślany. Tylko rozważna i świadoma decyzja da nam takie rezultaty jakich oczekujemy – kominek dopasowany nie tylko do naszych oczekiwań, ale też do naszego domu jednorodzinnego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read