Nie da się ukryć, że szlifowanie gipsu jest zajęciem niezwykle trudnym i czasochłonnym. Sam gips nie jest zaliczany do twardego materiału, jednak podczas jego obróbki, mogą powstawać ogromne ilości pyłu i zanieczyszczeń. Odpowiednia szlifierka musi stawić temu czoła, a także być gotowa na kilkugodzinną pracę. Jaką więc szlifierkę do gipsu wybrać?.
Jaką szlifierkę do gipsu wybrać? Co jest najważniejsze?
Szlifierka szlifierce nie równa, jednak ta do ścian gipsowych powinna być wyjątkowa, by odpowiednio wykonać swoją pracę, zapewniając jednocześnie komfort użytkowania. Tak więc, szlifierka do gipsu musi mieć odpowiednio dużą moc, by pracować z materiałem, nawet przez długi czas. Ważne jest także, by miała ona odpowiednią dużą stopę, przecież chodzi nam o to, by praca szła nam szybko i sprawnie. Pamiętajmy jednak, że nie można z szybkością przesadzić, ponieważ ciężko będzie nam wykończyć narożniki. Niezbędny będzie także system, do odsysania pyłu. Najlepiej jakby szlifierka była z workiem, nie za małym, by nie trzeba było go co chwilę opróżniać, a także nie za dużym, żeby nie był zbyt ciężki. Dobrze jest także, jeśli głowica szlifująca, będzie zamontowana na wysięgniku, najlepiej teleskopowym, by móc dotrzeć w wiele miejsc bez drabiny.
Jaka moc szlifierki do gipsu będzie odpowiednia?
Zwykle moc szlifierki jest parametrem problematycznym. Im większa moc tym praca powinna być wydajniejsza, jednak nie zawsze się tak zdarza. Wszystko zależy od tego na jaki dużej powierzchni szlifierka będzie używana. Jeśli zamierzamy korzystać z niej często i na dość obszernych powierzchniach, powinna być ona o wiele mocniejsza, co pozwoli przedłużyć jej żywotność. Profesjonalne sprzęty, mają nawet po 800 czy 900 W. Często, błędne jest przekonanie, że moc szlifierki zależy przede wszystkim od twardości obrabianego materiału. Jest to ważne jedynie przy zapewnieniu szlifierce, długiego okresu pracy bezawaryjnej.
Odporność na pył – kluczowy element szlifierek do gipsu
Niektórzy podejmują się karkołomnego zadania, obrabiania gipsu przy pomocy szlifierki oscylacyjnej. Jest to całkowicie nieodpowiednie, gdyż jest ona nieodporna na pył, co może doprowadzić do jej nieuniknionej awarii. Szlifierki do gipsu powinny być wyposażone w system odsysania pyłu, a także specjalne worki czy pojemniki, gdzie pył ze szlifowanej ściany jest zasysany. Warto także dodatkowo wyposażyć się w dobry odkurzacz do pyłu i wspomóc swoją szlifierkę, a jednocześnie zadbać o jej silnik. Gips jest ciężkim materiałem w obróbce, dlatego nie powinniśmy oszczędzać na szlifierce.
mam taką żyrafkę z boscha, niezawodny sprzęt. Potrzeba trochę wprawy, ale ilość pracy i czasu jaką się oszczędza z taką szlifierką do gipsu jest bezcenna, w porównaniu z ręcznym szlifowaniem ścian