Strona głównaBUDOWA I REMONTWiercenie w gresie, jakie wiertło do gresu wybrać?

Wiercenie w gresie, jakie wiertło do gresu wybrać?

Każdy decydując się na remont domu czy mieszkania, prędzej czy później natrafi na gres. Jak wiadomo wiercenie w nim wiąże się z dużym ryzykiem. Materiał bowiem można bardzo łatwo uszkodzić. Wiercenie w gresie wymaga więc nie tylko ostrożności, ale także odpowiednio dobranego wiertła. Jakie zatem wiertło wybrać do wiercenia w gresie?.

Wiercenie w gresie

Odpowiednie wywiercenie otworu, wymaga odpowiedniego sprzętu. Zacznijmy więc od samej wiertarki. Najlepiej sprawdzi się młotowiertarka, jest to sprzęt nieco droższy, ale zarazem wszechstronniejszy. Młotowiertarka świetnia sprawdzi się w przypadku robienia dziur w gresie. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, absolutnym minimum jest chociażby wiertarka udarowa. Mimo że sam gres nie zbyt dobrze toleruje udar, należy pamiętać, że znajduje się pod nim ściana, nie rzadko z twardego materiału, a w takich przypadkach udar okazuje się niezbędny.

Jakie wiertło dobrać?

Nie jest tajemnicą, że do każdej, nawet najlepszej wiertarki, niezbędne są wiertła. Gres jest szczególnym materiałem. Wymaga on więc dobrania odpowiedniego rodzaju wiertła. Jakie zatem wiertło dobrać?. Cóż, do gresu sprawdzą się wiertła do betonu. Jednak nie mogą być to pierwsze lepsze, wybrane ze sklepowej półki. Najlepiej wydać trochę więcej pieniędzy na naprawdę jakościowe wiertła. Te, z wyższej półki gwarantują efektywność i minimalizują ryzyko uszkodzeń. Dodatkowo wiertła do betonu mogą być zwykłe, czyli takie które wyposażone są w dwie krawędzie tnące. Jednak równie dobrze sprawdzą się te modele, z czterema krawędziami tnącymi, oznaczone jako wiertła SDS. Pamiętajmy także, że istnieje specjalny rodzaj wierteł do gresu, zwany wiertłami bezudarowymi. Jednak nie będą one efektywne, jeśli pod gresem znajduje się ściana z betonu, pełnej cegły lub silikatów. Wówczas sprawdzą się tylko wiertła do betonu.

Przygotowanie do wiercenia w gresie

Na samym początku, należy ścianę odpowiednio przygotować. Zacznijmy więc od zaznaczenia ołówkiem bądź innym mazakiem, punkty, które chcemy wywiercić. Pamiętajmy, że pył podczas wiercenia lubi się unosić, dlatego też przygotujmy sobie kopertę lub inne pudełko i przyklejmy je do ściany. Dzięki temu pył zbierze się tam, a nie rozejdzie się po mieszkaniu. Następnie przy pomocy punktaka, delikatnie wybijmy małe otworki w miejscach zaznaczenia. Dzięki temu wiertło nie będzie się ześlizgiwać z gresu. Średnicę wiertła natomiast dobieramy do średnicy kołka. Możemy rozpocząć wiercenie otworów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read