Strona głównaBUDOWA I REMONTRodzaje dachówek ceramicznych - jaki rodzaj dachówki wybrać?

Rodzaje dachówek ceramicznych – jaki rodzaj dachówki wybrać?

Dachówki ceramiczne – charakterystyka

Dachówki ceramiczne są wypalane z gliny. Może ona być barwiona w masie albo dopiero po procesie wypalenia. Glina to masa podatna na kształtowanie, więc dzięki niej można uformować nawet najbardziej skomplikowane kształty. Elementy ceramicznej dachówki charakteryzują się twardością oraz odpornością na wszelkie uderzeniowe uszkodzenia. Ponadto nie wykazują one ogromnej nasiąkliwości. Dodatkowo cechują się one niepodatnością na różne zabrudzenia, czynniki pogodowe lub słoneczne promieniowanie. Dachówki ceramiczne konstruują pokrycie, które zawiera wiele małowymiarowych elementów przez co można je wymieniać fragmentami nawet po upływie kilkunastu lat, jeśli będzie taka potrzeba.

Dachówki ceramiczne – rodzaje

Można wyróżnić kilka rodzajów ceramicznych dachówek. Przykładem może być dachówka:

  • holenderka – przekrój poprzeczny wyglądem przypomina literkę „S”,
  • zakładkowa – zawiera jedną/dwie wypukłe fale. Wyznaczają one występy będące z tej samej strony jak dachówka,
  • marsylka – jest ona wyposażona w zakładki z każdej strony,
  • karpiówka – kształtem przypomina wygląd łuski karpia, stanowi ona standardowy styl.

Dachówki ceramiczne – jakie wybrać?

Wszystko zależy od własnych upodobań co do wyboru właściwej dla siebie dachówki ceramicznej. Pokrycie dachowe wybiera się na wiele lat. Szacuje się, ze ceramiczne dachówki mogą znajdować się na dachach nawet przed około 100 lat! Zapewne zagwarantują one pokrytym dachom nie tylko trwałość, ale również estetyczny wygląd.

Ceramiczne dachówki muszą pasować do stylu budynku. Mają one dużo wzorów do wyboru. Zdecydowana większość tych dachówek nie jest trwale przymocowana, dlatego że utrzymują się one pod własnym ciężarem. Część z nich przytwierdza się mechanicznie. W związku z tym łatwo można je zdemontować jeśli trzeba będzie wykonać drobną naprawę.

Kolejnym istotnym czynnikiem decydującym o wyborze odpowiedniej dachówki jest kolor. Ceramiczne dachówki są czerwone, ale swoją różnorodną kolorystykę mają dzięki zewnętrznym powłokom takim jak angobom czy glazurom. Po przecięciu dachówki od wewnętrznej strony wyłoni się podstawowy czerwony odcień, ale można tego uniknąć decydując się na barwione w masie dachówki.

Dachówka ceramiczna a ciężar materiałów

Projektując więźbę dachową zawsze sugeruje się wybranym pokryciem dachowym. Zawsze należy sprawdzić pod jaką konkretnie dachówkę więźba jest projektowana. Każda posiada inne wymiary oraz wagi. Może okazać się nawet, ze dach będzie o ponad 50% cięższy uwzględniając zużycie dachówek na metr kwadratowy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read