Strona głównaARANŻACJERośliny na żywopłot, czyli z czego zrobić żywopłot krok po kroku

Rośliny na żywopłot, czyli z czego zrobić żywopłot krok po kroku

Żywopłoty mają podwójną rolę. Chronią dostępu do prywatnej posesji a także osłaniają dom przed przeciągami i szkodnikami. Żywopłot odpowiednio zaprojektowany może być również prawdziwą ozdobą działki i posesji. Żywopłot umiejętnie formowany, zajmuje niewiele miejsca. Poza tym w jego gęstych liściach chętnie zamieszkują ptaki, co czyni ich sprzymierzeńcami w walce z drobnymi szkodnikami.

Jakie rośliny na żywopłot wybierać?

Idealne rośliny tego typu, to te, które szybko rosną. Jest to tym bardziej ważne, że zazwyczaj pędy żywopłotu przycinane są o połowę swej długości. Żywopłot powinien być równo nasłoneczniony. Rośliny posadzone w cieniu, zazwyczaj wolniej się rozwijają. Dlatego też warto brać to pod uwagę, sadząc w miejscach osłoniętych okazy nieco wyższe. Jako, że rośliny w żywopłocie rosną w sporym zagęszczeniu, to ziemia szybko się wyjaławia. Dlatego też istotne jest regularne nawożenie i podlewanie. Zwłaszcza świeżo posadzone pędy wymagają większej częstotliwości podlewania.

Jak przygotować się do sadzenia roślin na żywopłot?

Przed przystąpieniem do sadzenia należy sadzonki zamoczyć w wodzie. Następnym krokiem jest wykopanie rowu według dokładnie opracowanego planu. Szerokość rowu dla rośliny na żywopłot powinien być uzależniony od jej spodziewanego rozmiaru. Dlatego też dla krzewów wąsko rosnących, wystarczy rów o szerokości trzydziestu centymetrów. Okazy szersze potrzebują rowu około pół metra szerokości. Gęstość w jakiej sadzi się rośliny, również zależy od spodziewanych jej rozmiarów. Przy niskim żywopłocie, gęstość sadzenia to około pięć sadzonek na metr. Żywopłoty wyższe to dwie rośliny na podobny obszar. Po posadzeniu roślin trzeba je obficie podlać. Samą czynność sadzenia najlepiej przeprowadzać jesienią. Uniknie się wtedy nadmiernego nasłonecznienia, czego młode rośliny nie znoszą zbyt dobrze.

Najpopularniejsze rośliny na żywopłot

W sklepach ogrodniczych jest dostępnych sporo odmian roślin na żywopłoty. W wyborze można się kierować modą, względami praktycznymi a przede wszystkim własnym gustem. Jedną z najbardziej popularnych roślin na żywopłot jest Ligustr Pospolity. Jest to krzew który w naturze wygląda skromnie, jednak odpowiednio przycinany, może osiągać nawet najbardziej wymyślne kształty.

Natomiast Buk Zwyczajny to roślina przeznaczona na tworzenie wysokich, zielonych ścian. Sadząc buka, można stworzyć nawet pięciometrowe ogrodzenie.

Grab pospolity również tworzy mocne i wysokie ściany, ma jednak tę dodatkową zaletę, że po umiejętnych przycięciach, uzyskuje się wyjątkowo gęste ulistnienie. Grab tworzy również owocostany, dzięki temu chętnie w nim zagnieżdżają się ptaki.

Berberysy to równie popularne rośliny na żywopłot. Jest ich kilka odmian, które znacznie różnią się od siebie rozmiarami, formą i wyglądem liści. Niektóre odmiany posiadają ostre i mocne kolce, które potrafią być skuteczną zaporą dla nieproszonych gości.

Do cięcia i formowania nadaje się również Irga. Na ogół roślina ta dobrze znosi przycinanie, dlatego bardzo chętnie stosowana w żywopłotach. Wiele osób decyduje się również na sprawdzone iglaki, których jest sporo gatunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read