Strona głównaBUDOWA I REMONTRodzaje dachów w domach jednorodzinnych

Rodzaje dachów w domach jednorodzinnych

Dach w domu jednorodzinnym

Dach to ważny element każdego budynku. Jest on istotny zarówno pod względem konstrukcyjnym oraz wpływa na estetykę domu. Na formę dachu wpływają takie istotne czynniki jak: rodzaj pokrycia, kształt czy też ilość połaci jak również kąt nachylenia.

Dach w domu jednorodzinnym – rodzaje

Projektując jednorodzinny dom trzeba uwzględnić jaki rodzaj dachu będzie zastosowany. Obecnie na rynku jest wiele różnych możliwości. Do najpopularniejszych z nich można zakwalifikować:

Dach płaski

Jego powierzchnia jest nachylona pod kątem do około 15%. Nie jest to skomplikowana konstrukcja przez co jest tanim rozwiązaniem. Może występować w wentylowanej i niewentylowanej wersji. Ta pierwsza stanowi izolacyjną warstwę, która jest oddzielona pustą przestrzenią z małymi otworami w ścianie. Natomiast druga wersja to przylegające bezpośrednio do siebie wszystkie wersje. Podstawą płaskiego dachu jest stop w górnej kondygnacji, a na nim występuje spadek połaci.

Dach jednospadowy

Zgodnie z nazwą – posiada on wyłącznie jedną połać dachu. Zwykle przykrywa on przybudówki. W porównaniu do płaskiego dachu, jednospadowe posiadają większy kąt nachylenia. Cechuje się prostą konstrukcją, która jest charakterystyczna szczególnie dla nowoczesnego budownictwa.

Dach dwuspadowy

Ich zaletą jest przede wszystkim lepsze odprowadzanie wody lub usuwanie zalegającego na nim śniegu. Dzięki nim można lepiej zagospodarować swoje poddasze. Jednakże nie jest on wskazany, kiedy kąt nachylenia dachu przekroczy 30 stopni. Zwykle w jednorodzinnych domach z tego typu dachem, projektuje się pokrycie domu o nachyleniu wynoszącym do 45 stopni.

Dach naczółkowy

Jego forma przypomina dwuspadowy dach, ale górna część szczytowej ściany jest ścięta oraz zastąpiona niewielką trójkątną połacią. Ściany szczytowe z dachem naczółkowym przypominają kształt trapezu. Więźba dachowa jest wtedy dodatkowo usztywniona z brzegów przez co mieszkańcy mają gwarancje większej odporności podczas silnych wiatrów. Najczęściej ten rodzaj dachu jest wybierany w górskich terenach, kiedy wiatr osiąga znacznie większe prędkości.

Dach domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Wybór rodzajów dachu przeznaczonego dla jednorodzinnego domu jest bardzo szeroki. Przed zaprojektowaniem i dokonaniem wyboru warto rozważyć wszelkie wady i zalety każdego z jego rodzaju. W ten sposób można dokonać odpowiedniego i prawidłowego wyboru dla siebie. Dodatkowo dach powinien pasować także do kształtu i koloru budynku, aby w efekcie końcowym tworzyć jedną i spójną całość.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read