Strona głównaDOMNawadnianie kropelkowe – czym jest, porady, jak zrobić?

Nawadnianie kropelkowe – czym jest, porady, jak zrobić?

Posiadanie ogrodu wiąże się wieloma obowiązkami. Aby móc cieszyć się pięknymi, dorodnymi uprawami, należy poświęcić wiele czasu i serca do jego pielęgnacji. Jednym z podstawowych zadań ogrodnika jest podlewanie zasadzonych gatunków roślin. Czynność tę można wykonywać zarówno w sposób tradycyjny – ręczny, jak również wykorzystać nowoczesne sposoby i technologie, ułatwiające pracę. Jedną z nowoczesnych technik jest nawadnianie kropelkowe. Czym ono jest? Jak je stosować? Gdzie wykorzystać? W jaki sposób zamontować tego rodzaju instalację?

Nawadnianie kropelkowe – czym jest?

Nawadnianie kropelkowe to jedna z ciekawych i przydatnych metod, dzięki której możliwe jest stałe kontrolowanie i podawanie wody bezpośrednio do roślin. Jej zadaniem jest systematyczne nawilżanie określonej powierzchni, jak również regulacji ilości wychodzących płynów. Sposób ten ogranicza wysiłek oraz minimalizuje czas pracy ogrodnika. Technika ta głównie wykorzystywana jest na polach uprawnych lub dużych terenach rolnych. Jednakże może także stanowić część wyposażenia ogródków przydomowych czy działek rekreacyjnych.

Jak zrobić nawadnianie kropelkowe?

Kontrolowany system podlewania można wykorzystać niemalże na każdym terenie. Montaż profesjonalnego systemu jest prosty i wymaga specjalnych umiejętności. Dla bardziej dociekliwych i zdolnych ogrodników idealnym pomysłem jest stworzenie własnej instalacji. W jaki sposób tego dokonać? Jak zrobić nawadnianie kropelkowe?

Główną czynnością, którą należy wykonać przed montażem jest wykopanie odpowiedniej wielkości rowków. To właśnie w nich umieszczony będzie system rur nawadniających. Taki sposób instalacji zapewni estetykę terenu oraz bezpieczeństwo zarówno narzędzi nawadniających, jak i użytkowników ogrodu. Po stworzeniu odpowiedniego miejsca, należy umieścić rury zasilające, co jakiś czas łącząc je ze sobą liniami kroplującymi lub zraszaczami. To właśnie w tych miejscach wydobywać się będzie woda, której zadaniem jest podlewanie upraw.

Kolejnym krokiem jest podłączenie rur do odpowiednio przygotowanego ujęcia wody, które wyposażone jest w filtr oraz regulator ciśnienia. Po sprawdzeniu instalacji należy zasypać rowki oraz lekko uklepać teren – pozostawiając widoczne zainstalowane zraszacze.

Nawadnianie kropelkowe – porady

Choć wykonanie i korzystanie z tego rodzaju systemu nawadniania jest proste oraz nie wymagające wiele nakładu pracy, to warto pamiętać o kilku ważnych zasadach postępowania. Zapobiegnie to zniszczeniom oraz wszelkiego rodzaju awariom instalacji. Do najważniejszych należą:

  •  zastosowanie odpowiednich filtrów – zapobiegnie gromadzeniu się kamienia i zatykania rur i spryskiwaczy,
  •  ułożenie rur oraz linii kroplujących w odpowiedniej odległości – stosowanie się do zaleceń producenta,
  •  prawidłowe rozstawienie emiterów,
  •  dobranie odpowiedniego ciśnienia – zbyt wysokie ciśnienie może powodować zniszczenia, odkształcanie lub pęknięcie przewodu,
  •  wiele innych.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read